Grzejniki konwektorowe posiadają obudowę, która pełni funkcję osłonową. Funkcję grzewczą pełnią natomiast rury, które wyposażone są w miedziane lub aluminiowe lamelle. Od innych grzejników różnią się tym, że przekazują do pomieszczenia aż 80-95% ciepła za pomocą konwekcji, przy czym ich obudowa pozostaje zaledwie letnia. Co ważne, grzejniki konwektorowe są równie skuteczne w przypadku naturalnego, grawitacyjnego przepływu powietrza, jak i mechanicznego. W przypadku wentylacji mechanicznej urządzenie po zasileniu za pomocą zimnej wody, może być wykorzystywane do wychładzania pomieszczeń.
Grzejniki konwektorowe to najlepsze rozwiązanie w budynkach pozbawionych ogrzewania płaszczyznowego i korzystających z pompy ciepła. Dużą zaletą konwektorów jest niewielka masa oraz rozmiary. Dzięki temu można je z powodzeniem montować na niewielkiej przestrzeni, np. w kanałach w podłodze. Urządzenia te perfekcyjnie współpracują z nowoczesnymi instalacjami zamkniętymi, wyposażonymi w pompę obiegową oraz automatykę regulacyjną.
Szczególny rodzajem grzejników konwektorowych są grzejniki kanałowe, które cieszą się coraz większą popularnością. Urządzenia te łatwo i szybko się nagrzewają, dzięki czemu można w precyzyjny sposób sterować temperaturą. Jedynym widocznym elementem takiego grzejnika jest najczęściej wkomponowana w podłogę, elegancka kratka, pod którą jest umieszczany element grzewczy. Tego rodzaju grzejniki mogą być umieszczone w każdej podłodze, nawet pod tradycyjnym parkietem.